Rozmachom digitálnych fotoaparátov a smartfónov vie dnes už fotiť a aj upravovať fotografie takmer každý. Niekedy však úpravou nevznikne nová fotka na obálku časopisu, ale neprirodzený nepodarok. Pozrite sa na najčastejšie chyby pri úprave fotiek.
Zlé orezanie
Nesnažte sa orezať fotografiu čo najbližšie k objektu, niekedy práve voľný priestor dodáva fotke dynamiku.
Umelé rozmazanie pozadia
Ak ste pri fotení nepoužili správne nastavenie fotoaparátu pre dosiahnutie malej hĺbky ostrosti a krásne rozmazané pozadie, dohnať to vo photoshope vyžaduje vcelku skill. Ak to spravíte narýchlo, môže to dopadnúť katastrofálne.
Oslepujúco žiarivé zuby
Aj keď patria zuby medzi najčastejšie retušované časti tváre, určite to netreba prehánať. Bielo lesknúce sa zuby budú pôsobiť neprirodzene.
Prehnané HDR
HDR dokáže z priemernej fotky spraviť zázraky, no vyzerá krásne najmä ak sa spraví s citom. Treba si dať pozor najmä v prípade fotiek s osobami, kde HDR môže výrazne deformovať črty tváre.
Menej je viac
Nech použijete akýkoľvek filter, vyhľadzovanie pleti, dofarbovanie, atď, zvyčajne je dobré riadiť sa heslom "menej je viac". Všetko s citom, nech stále ide o fotografiu a nie ilustráciu. Ak je fotografia dobrá, dá sa vo photoshope spraviť skvelou, ale ak samotná fotografia nie je ničim výnimočná, dohánať to editovaním je skôr zbytočné.
Vyrezané pozadie
Aj keď Hollywood často používa zelené plátno na fotenie aj nahrávanie zaujímavých scén, ak sa pokúsite niekoho odfotiť pri bielej stene a následne vyrezať pozadie a vymeniť za Paríž s Eiffelovkou, pravdepodobne sa zbytočne natrápiťe s veľmi zvláštnym výsledkom.